«Әйтеке би: парасат биігі мен сөз құдіреті» тақырыбындағы «Адалдық сағаты»

07.04.2021

Әйтеке би мемлекетіміздің дамуы мен қалыптасуына баға жетпес үлес қосқан өмір тарихын білді. Ол бала кезінен тапқырлығымен және шешендігімен ерекшеленді, бұл оның туыстарын таң қалдырды. Жиырма жасында Әйтеке атақты би, танымал төреші – делдал болды. Халық жадында экспрессивті қарапайымдылық, оның сөздері мен шешімдерінің шынайы философиялылығы жазылған.

Әйтеке бидің ой-пікірін шыңдап, сөзін өткір қылышпен салыстырды. Туыстары Әйтеке бидің еңбегін лайықты бағалап, отыз жасында оны Кіші жүздің бас биі етіп сайлады. Тәуке хан Әйтеке биді Қазақ хандығындағы мемлекеттік құрылым мен құқықтық тәртіптің басты қағидаттарын анықтаған «Жеті жарғы» кәдімгі құқық нормаларының жинағын жасаушы жеті бидің құрамына кіруге шақырды.

Әйтеке бидің Отанға деген шынайы махаббатын бейнелейтін «Егер сен бай болсаң, халыққа пайда әкел. Егер сен жауынгер болсаң, жауды жең. Егер де сен бай болсаң, халыққа пайда әкелмесең, жауынгер болсаң, жауға тойтарыс бермесең, онда өз еліңнің бөтен адамы боласың».

Бұл іс-шаралар әрбір қатысушыны өзінің жеке істері, іс-әрекеттері мен ойлары туралы ойлануға, өзінің мінез-құлқын қайта ойлап, қарауға, жас азаматтың өз елі үшін шын мәнінде маңыздылық пен болашақта атқарылатын істері туралы ойлануға мәжбүр етеді!