«.. СОҒЫСТЫҢ ӘЙЕЛ ЖҮЗІ БОЛМАЙДЫ»

06.05.2021

«.. СОҒЫСТЫҢ  ӘЙЕЛ ЖҮЗІ БОЛМАЙДЫ»

Щербинина С.В.

тарих пәнінің мұғалімі

Ақмола облысы білім басқармасының жанындағы

«Астрахан ауылы, Агротехникалық колледжі» МКҚК

1941-1945 жылдар аралығында Ұлы Отан соғысы Жеңіс мерекесіне орай мемлекет үлкен көңіл бөледі. Ғаламторда ақпараттар жарияланып, газетте мақалалар жарияланып тарих оқулықтары қойылады. Заманауи үлгіде қалай жазылғанын анықтай аласыз.

Биыл біз Ұлы Отан соғысының аяқталғанының және фашизмді жеңгеннің 76 жылдығын атап өтеміз. Өткен жылы әлемнің көптеген елдерінде мерейтойға байланысты ауқымды қоғамдық іс-шаралар өткізу жоспарланған болатын. Ресей Федерациясында, Қазақстан Республикасында және бірқатар ТМД елдерінде ерекше кеңінен тойлау жоспарланған болатын, онда ең алдымен Ұлы Отан соғысындағы кеңес халқының Жеңісінің 75 жылдығы тойлануы керек болатын. Мерекелік шаралардың шарықтау шегі әскери парад, өлмес полктің маршы және 2020 жылғы 9 мамырда Жеңіс күні мерекелік отшашу болуы керек еді.

COVID-19 коронавирустық инфекциясының пандемиясын ескере отырып, біздің елде де мерекелік шараларға айтарлықтай өзгерістер енгізілді.

«.. Көптеген жылдар бұрын Ұлы Жеңіс халықтарды біріктіріп, көптеген адамдардың тағдырларын анықтады. Мұны есте сақтау біздің қиын кезеңімізде, әсіресе жас ұрпақ  осы соғыс туралы есту арқылы білетіндерді қазіргі жағдайға жағу үшін түсіндіру мен бұрмалау арқылы қайта біріктіру керек.

Кеңес дәуірінде Қазақстан тарихында көптеген қара парақтар болды, бірақ екінші дүниежүзілік соғыс тарихында ондай жағдайлар аз  емес, қазіргі Қазақстан билігі әлі күнге дейін Ұлы Отан соғысы деп атайды.

Қазақстан Екінші дүниежүзілік соғысқа Кеңес мемлекетінің ажырамас бөлігі, патшалық отарлық империяның заңды мұрагері ретінде қатысты. Сондықтан қазіргі тәуелсіз Қазақстанның билігі бұл соғысты өздерінің ұлттық тарихының бөлігі деп санайды және осы жағдаймен мақтанады.

Соғысқа дейін Қазақстанда алты миллионнан астам адам өмір сүрді. Әр түрлі мәліметтер бойынша соғыс жылдары Қазақстаннан 1 миллион 196 мыңнан - 1 миллион 366 мыңға дейін соғысқа адамдар шақыртылған. Оның ішінде Қазақстан 410 мың адамынан айырылды. Пікірлер өте көп, ал деректер де әртүрлі, кейбір мәліметтер бойынша 630 мың адам шайқаста қаза тапқан, жаралар мен аурулардан да  қайтыс болды, жоғалып кеткен  және тұтқыннан оралмағандар да болды. Бұған Қазақстаннан тыс жерлерге әскер қатарына шақырылған, сондай-ақ еңбек армиясынан оралмаған қазақстандықтарды қоспағаның ескертемін. Алайда, бұл сандар дұрыс емес және көрсеткіштер төмен бағаланған деп ойлаймын.

Соғыс кезінде Қазақстан аумағында «12-ші атқыштар дивизиясы», «төрт ұлттық кавалерді атты дивизия», «жеті атқыштар бригадасы», оның ішінде екі ұлттық атқыштар бригадасы құрылып, соғысқа жіберілді. Сонымен қатар, мұнда әртүрлі әскер түрлерінің 50-ге жуық полкі мен батальоны құрылды.

Оның үстіне сталиндік режим Орта Азия мен Қазақстанның байырғы тұрғындарынан құрылған еңбек армияларын құрды. Қазақстан тарихы оқулығының деректері негізінде тек Қазақстаннан еңбек армияларына ересек тұрғындардың 700 мың адамы жіберілді. Тағы 670 мың адам өнеркәсіпте жұмыс істеуге жұмылдырылды. Яғни, Қазақстанның әрбір төртінші тұрғыны соғыс немесе еңбек жұмысына шақырылды.

Ересек тұрғындарды ұрыс қимылдарына жаппай тарту нәтижесінде 1943 жылдың аяғында адам ресурстарының резерві таусылды. Нәтижесінде 1944 жылдан бастап майданға адамдарды табу қиын мәселеге айналды. Басқару органдарының құпия нұсқауы бойынша партия және кеңес органдары адамдарды іздеу, таңдау және майданға жіберумен айналысты.

Өздеріңіз білетіндей, 1941-1943 жылдары Кеңес армиясы ауыр жеңілістерге ұшырап, шегінді. Дәл осы жылдары Қазақстаннан тек соғысқа миллионға жуық адам жұмылдырылды. Олардың барлығы негізінен сталинизм саясатының құрбаны болды.

Соғыстың алғашқы жылдарында Қазақстан мен Орта Азия республикаларында құрылған әскери бөлімдер мен құрамалар ұрыстардың ең қиын жерлеріне жиі жіберілді. Мысал ретінде 106-атты әскер дивизиясын және одан кейінгі әйгілі 8-Панфилов атқыштар дивизиясын айтуға болады.

Қазақстанда құрылған әскери бөлімдер неміс әскерлерінен Ленинградты қорғауға, Сталинград шайқасына, Курск дөңесіне, Днепрден өтуге және Украинаны, Беларуссияны, Молдавияны, Балтық жағалауы мен Шығыс Еуропаны азат етуге қатысты.

Партизандық қозғалысқа көптеген қазақтар немістер басып алған КСРО аумағында ғана емес, сонымен қатар Еуропа елдерінде қатысты. Партизандық соғысқа қатысқан қазақтардың саны, кейбір мәліметтер бойынша 3,5 мыңға жетті. Олардың кейбіреулері партизан отрядтары мен құрамаларын басқарды.

Қазақстанның 500 солдаты мен офицері Кеңес Одағының Батыры атанды, оның 97-і қазақ. Жүзден астамы Даңқ орденінің толық иегерлері, бұл батыр атағына тең. Төрт жауынгер екі рет батыр атанды.

Бұл таңқаларлықтай мықты, төзімді және батыл адамдардың буыны. Сондықтан олардың ерліктерін бағалай білу өте маңызды, демек, өз Отаныңды адал сүйе білу, әкелерің мен аталарыңмен мақтана білу және   ерік-жігер, жолдастық, парызды сезіну сияқты қасиеттерді бағалай білу керек. Соғыстарда танктер мен ұшақтар емес, адамдар жеңетінін және жоғалтатындығын түсіну - біздің Отанымыз - Қазақстан болу үшін олар өз өмірлерін қиды!

Адамдар жер бетінен қанша ұрпақ өтсе де, Ұлы Отан соғысы ешқашан естен кетпеуі керек. Соғысты және жеңіс әкелгендерді еске алу бейбітшілік үшін күресуді білдіреді. Біз соғысты ұмытпауымыз керек. Соғыс ұмытылғанда, ежелгі адамдар жаңа соғыс басталады дейді, өйткені еске алу - соғыстың басты жауы.

ОП-20/68 тобында Ұлы Отан соғысының 76 жылдығын мерекелеу аясында студенттер «... Соғыстың әйел жүзі болмайды» деген хат жазды, онда олар өздерінің патриоттық сезімдері мен эмоцияларын білдіруге тырысты соғысқа қатысты.

Қосымшалар: