Жасөспірімдегі аутоагрессия: қалай жеңуге болады?

Жасөспірімдердегі автоагрессия - бұл жасөспірімде  жиі кездесетін құбылыс.

«Аутоагрессия» латын тілінен сөзбе-сөз аударғанда «өзіне шабуыл» деп аударылады. Бұл мінез-құлық өзіне зиян келтіруге негізделген.

Өзіндік агрессия - бұл әлеуметтік жағдайларға бейімделу тәсілі. Көбіне жасөспірімдер қоршаған ортада туындайтын отбасылық немесе жеке жанжалдарды кепілге алады (мұғалімдермен немесе құрдастарымен).

Мұндай мінез-құлықтың дамуына әсер ететін негізгі себептерге мыналар жатады:

- ересек адамның жасөспірімге қатысты агрессивті мінез-құлқы

Балалар ата-аналарына өте тәуелді және олардың көпшілігі басқа ересектердің сөздері мен әрекеттеріне де сезімтал. Ренішке немесе зорлық-зомбылыққа жауап ретінде жасөспірім ересек адамның агрессиясына жауап бере алмайды, нәтижесінде өз денесі ашуды шығару объектісіне айналады.

- жеке тұлғаның ерекшеліктері

Аутодеструктивті мінез-құлық көбінесе айналасындағы адамдардың жағдайына өте сезімтал, өзін-өзі бағалауы төмен, тұйық және коммуникативті емес жасөспірімдерде байқалатыны белгілі. Осылайша, олардың психикасына көбірек әсер етеді.

- отбасылық қатынастар

Көбіне жасөспірімдер ата-аналарының қылықтарын бейсаналық түрде көшіреді. Егер отбасындағы жанжалдан кейін анасы немесе әкесі өзін отбасының басқа мүшелерінен бөліп алса немесе түскі астан айырылса, бала да солай жасайды. Оның басында белгілі бір мінез-құлық стереотипі қалыптасады, оны бұзу өте қиын.

- жазадан қорқу

Көптеген ата-аналар балаларына тым жоғары және қатаң талаптар қояды, сонымен қатар олар оларға өте қатал. Жасөспірімдердің жазаланбау үшін үйден қашып кетуі немесе өздерін мүгедектікке ұшыратуы туралы көптеген оқиғалар бар.

- назардың тапшылығы

Манипуляция - қалаған нәрсеге жетудің бір әдісі. Бұл жағдайда өзіне-өзі зиян келтіру ата-ананы алаңдатады, нәтижесінде олар балаға көп көңіл бөле бастайды.

Аутоагрессияның екі негізгі түрі бар: вербальды (өзін адам ретінде қорлау) және физикалық (өз ағзасына тікелей зиян келтіру).

Өзін-өзі жою келесі формаларда болуы мүмкін:

- «өз-өзіне зиян келтіру»: денеге кесу, көгеру, күйік немесе шағу қолдану;

тамақтану тәртібінің өзгеруі: тамақтан бас тарту, булимия, қауіпті тағамдарды қолдану;

- зиянды тәуелділік: темекі шегу, нашақорлық, алкоголизм;

- психикасына зиян келтіретін, фанатикалық культті немесе сектаның ұстанымын;

- кез-келген әлеуметтік байланыстардан бас тарту, оқшаулану;

- жәбірленушінің мінез-құлқы: арандату және басқа адамдарды өздеріне қарсы агрессивті әрекеттер жасауға итермелеу;

- суицидтік тенденциялар: өз өмірін қиюға деген ұмтылыс.

Неліктен бұл мінез-құлық қауіпті?

Кез-келген стресстік және қиын жағдайларға реакция ретінде өзін-өзі бұзатын мінез-құлық кейінгі өмірде проблемалардың пайда болуына әкелуі мүмкін.

Аутоагрессиядан зардап шегетін жасөспірімнің психикасы әртүрлі қақтығыстарға дайын емес. Ол қажетті коммуникативтік дағдыларға ие емес, өз пікірін қорғай алмайды, жеке қызығушылықтарына мән бермей, бәрінде басқалардың көңілінен шығуға тырысады. Ұзақ прогрессиямен және ауыр аутоагрессиямен жасөспірімдер өздеріне ауыр зақым келтіруі мүмкін.

Аутоагрессияның алдын алу үшін алғашқы күдікті белгілер пайда болған кезде сіз маманмен кеңесуіңіз керек.

Автоагрессияны емдеу күрделі және оның басты мақсаты - баланы кез-келген ыңғайсыз жағдайға басқаша жауап беруге үйрету. Жақсы таңдалған психотерапия мәселені шеше алады.

Аутодеструктивті мінез-құлықтың алдын алуды ерте жастан бастау керек: содан кейін психотерапия болашақта қажет болмайды. Сарапшылар отбасында сезімтал және сенімді қарым-қатынас құруға, баланың проблемалары мен өтініштерін ескермеуге және мүмкіндігінше оның пікірін ескеруге кеңес береді.

Жасөспірімде демалу мен демалу үшін өзінің орны мен уақыты болуы керек, онда жинақталған эмоцияларды сол немесе басқа жолмен көрсете алады.

Жасөспірімдердің аутоагрессиясы - бұл жасөспірімнің көрінісі, бұл күресу оңай емес, бірақ сүйетін ата-аналар үшін мүмкін емес нәрсе жоқ!

Педагог - психолог: Приходько О.В.