Астрахан ауылының Агротехникалық колледжінің студенттері "АЛЖИР" мемориалды комплекс-мұражайында.

10.06.2021

2021 жылдың 9 маусымында Астрахан ауылының Агротехникалық колледжінің студенттері аға шебер С.Р. Гильзенбергтің, өндірістік оқыту шебері Е. М. Қожабаевтың, жастар ісі жөніндегі инспектор С. Т. Қайыржанованың басшылығымен "АЛЖИР" мемориалды-мұражай кешеніне барды.

Бірінші курс студенттері саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарын еске алуға арналған "АЛЖИР" мемориалды — мұражай кешенінің тарихымен танысты. Экскурсия "Рухани жаңғыру" бағдарламасын жүзеге асыру аясында өтті.

Бірінші курс студенттері әйгілі Алжирдің тарихын зерттеді, онда әртүрлі кезеңдерде 18 мың әйел, сталиндік қуғын-сүргіннің жазықсыз құрбандары болғандығын, лагерьдің барлық тұтқындары репрессияға ұшыраған саяси қайраткерлердің, жазушылардың, ғалымдардың әйелдері, әпкелері және қыздары екендігін білді. Алжир әлем тарихындағы осындай жалғыз мекеме болды. Кездесу барысында студенттер ұсынылған экспозицияларды қарап, "Алжирдің қатты салқыны" фильмінің көрермендері болды. Экскурсияға қатысушылардың айтуынша, қуғын-сүргінге байланысты көптеген тарихи фактілер осы сапардың арқасында белгілі болды, тұтқындар мен олардың балаларының қайғылы тағдыры студенттерге шын жүректен әсер етті.