Колледждегі вакцинация

24.06.2021
Коронавирустық инфекцияның таралуын болдырмау мақсатында колледж аумағында 2021 жылғы 22 маусымда жылжымалы вакцинация пункті орналасқан, онда студенттер, қызметкерлер және колледж басшысы К.Сүйіндіков вакцина алды және осылайша өздерін COVID-19 ауруынан қауіпсіздендірді.

Вакцинация дегеніміз не?
Вакцинация – бұл адам қоздырғыштарымен байланысқанға дейін аурудан қорғаудың қарапайым, қауіпсіз және тиімді әдісі. Вакцинация ағзаның табиғи қорғаныс механизмдерін бірқатар жұқпалы ауруларға қарсы тұру үшін қолданады және иммундық жүйеңізді күшейтеді.
Вакциналар иммундық жүйені нақты антиденелер шығаруға үйретеді. Алайда, вакциналарда ауруға әкелмейтін және онымен байланысты асқынулардың қаупін тудырмайтын белгілі бір аурудың қоздырғыштарының – вирустардың немесе бактериялардың өлтірілген немесе әлсіреген түрлері ғана болады. Вакциналардың көпшілігі инъекция түрінде қолданылады.

Вакциналар қауіпсіз бе?
Вакцинация қауіпсіз және әдетте қолдың ауыруы немесе дене температурасының шамалы көтерілуі сияқты шамалы және уақытша жанама әсерлерді тудырады. Неғұрлым ауыр жанама әсерлер болуы мүмкін, бірақ олар өте сирек кездеседі.
Кез келген лицензияланған вакцина оны пайдалануға рұқсат берер алдында клиникалық зерттеулердің бірнеше фазалары шеңберінде мұқият тексеруден өтеді, ал енгізілгеннен кейін тұрақты бағалау объектісі болып табылады. Сондай-ақ ғалымдар осы немесе басқа вакцинаның денсаулыққа қауіп төндіруі мүмкін белгілерді анықтау үшін бірқатар көздерден алынған ақпаратты үнемі қадағалап отырады.
Вакциналармен алдын алуға болатын аурудың салдарынан денсаулыққа ауыр зиян келтіру қаупі вакцинациямен байланысты қауіптен әлдеқайда жоғары екенін есте ұстаған жөн.

Вакцинация неге маңызды?
Вакцинация-бұл аурудың алдын-алудың және адам өмірін құтқарудың қауіпсіз және тиімді әдісі, әсіресе қазір. Қазіргі уақытта дифтерия, сіреспе, көкжөтел, тұмау және қызылша сияқты кем дегенде 20 аурудан қорғайтын вакциналар бар. Жалпы алғанда, бұл вакциналар жыл сайын миллиондаған адамның өмірін сақтайды.
Егер біз вакцинациялансақ, біз өзімізді ғана емес, айналамыздағы адамдарды да қорғаймыз. Кейбір адамдарға, мысалы, қатты ауыратын адамдарға белгілі бір вакциналарды енгізбеу ұсынылады, сондықтан олар вакцинацияланатын және сол арқылы аурудың таралуын азайтуға көмектесетін басқа адамдарға тәуелді.

COVID-19 пандемиясы кезінде вакцинация әлі де маңызды. Бұл жыл сайын миллиондаған адамның өмірін сақтап қалатын бүкіл әлемдегі денсаулық сақтау мен дамудың сәттілік тарихы. Вакциналар қорғаныс жасау үшін денеңіздің табиғи қорғанысымен жұмыс жасау арқылы ауру қаупін азайтады. Вакцина алған кезде иммундық жүйеңіз жауап береді.
Иммундау - алғашқы медициналық-санитарлық көмектің негізгі құрамдас бөлігі және адамның даусыз құқығы. Бұл денсаулық сақтау саласына ең жақсы инвестицияның бірі.