Экстремизм мен терроризмнің алдын алу

20.11.2019

Мақсаты: Толеранттылық сезімін, қоршаған шындыққа философиялық және сыни көзқарасты қалыптастыру, рухани жетілуге ​​және өзін-өзі тануға ықпал ету, қазақстандық патриотизм сезімін нығайту.

Міндеттері: экстремистік топтардың негізгі мақсаттарымен, белгілерімен таныстыру, Қазақстанда тыйым салынған атаулардың тізбесі, олардың Қазақстандағы көріністері;
- экстремизмнің пайда болуы мен таралу себептерін анықтау;
- Қазақстан Республикасының экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамалық базасын қарастыру;
- студенттердің дұрыс өмірлік ұстанымын нығайту;

Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта (слайд - бағдарламалар: «Экстремизм - біздің заманның мәселесі», «Қазіргі Қазақстандағы конфессиялық жағдай», «Қазақстан Республикасының экстремизмге қарсы тұру туралы заңнамасы»)

Сынып сағаты
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Мотивациялық кезең («Менің Отаным» бейнероликін қарау)
3. Пайдалану кезеңі.
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Ия, бұл біздің Қазақстан! Бүгінде Қазақстан - өркендеген мемлекет, елдің экономикалық жетістіктерін бүкіл әлем мойындайды.
Республика алға қойған мақсатына сенімді әрі тұрақты түрде көшуде: әлемдегі ең дамыған елдердің бірі болу. Қазақстан Еуразия саяси өмірінің орталықтарының біріне айнала отырып, халықаралық аренада көрнекті рөл атқара бастады. Бұл факт осы аймаққа ықпал етуді талап ететін бірқатар елдерді қозғайтыны анық. Мемлекетті әлсірету үшін тұтқалар көп. Біріншіден - бұқаралық санаға әсер ету. Осыдан біраз уақыт бұрын «терроризм» және «экстремизм» сияқты қорқынышты сөздер біздің сөздік қорымызға еніп кетті.
Радикалды топтар белсенді бола бастады. Ресми билік пен әлемдік діндердің рухани лидерлері біздің республикамызда этникалық араздықты насихаттайтын және ұлтаралық келісімге қауіп төндіретін барлық экстремистік ұйымдарға ашық соғыс жариялады. Қазіргі уақытта Қазақстанда дәстүрлі және жаңа бағыттағы 4 мыңнан астам діни бірлестіктер бар. Алайда, жақында. Қазақстан үшін дәстүрлі діндер - ислам және православие діндерінен басқа әртүрлі бағыттағы жаңа діни ағымдар пайда бола бастады. Сондықтан, діни экстремизмнің алдын-алу мақсатында білім берудің зайырлы табиғатын ұстана отырып, мектептерде «Дінтану» пәні оқытылуда. Осы тақырыпты зерттеудің мақсаты қазіргі әлемдегі жасөспірімдерді толғандыратын сұрақтарға жауап беру.

Қосымшалар: