Абайлаңыз, жұқа мұз!

Абайлаңыз, жұқа мұз!

Ауданның су қоймалары мен өзендерінде жеткілікті қалыңдықтағы мұз әлі қалыптасқан жоқ. Қарашадан желтоқсанға дейінгі күзгі мұз, яғни тұрақты аяздар басталғанға дейін тұрақсыз. Кешке немесе түнгі суыққа байланысты, ол әлі де аз жүктемеге төтеп бере алады, бірақ күндіз ол арқылы еріген судан тез қызады, ол жеткілікті қалыңдығын сақтағанмен кеуекті және өте әлсіз болады. Алайда, жыл сайын көптеген адамдар сақтық шараларын елемейді және жіңішке күзгі мұзға шығады, осылайша өз өмірлерін қауіпті жағдайға душар етеді.

Мұздың пайда болуы:

• Әдетте, су нысандары біркелкі емес бөліктерде: алдымен теңізде, таяз суда, баспалдақтарда, содан кейін ортасында қатып қалады.

• Көлдерде, тоғандарда және учаскелерде (тоқтап тұрған суы бар барлық су айдындарында, әсіресе өзеннің түбіне немесе су астындағы кілттері жоқ өзен ағып кетпейтін жерлерде) мұз қалыптасуы кешігетін өзендерге қарағанда ерте пайда болады.

• Бір су қоймасында қалыңдығы бірдей, әр түрлі беріктігі мен жүк көтергіштігі бар ауыспалы мұзды көруге болады.

Сіз білуіңіз керек

• Мұз адам үшін таза деп саналады, қалыңдығы кем дегенде 10 сантиметр, ал тұщы суда 15 сантиметр.

• Өзен сағалары мен салаларында мұз қаттылығы әлсірейді. Мұз тез ағатын жерлерде, бұлақтар мен ағынды суларда тұрақсыз, сонымен қатар сулы өсімдіктер өсетін жерлерде, ағаштар, бұталар мен қамыстардың жанында.

• Мұздың беріктігін көрнекі түрде анықтауға болады: көк түсті мұз мықты, ақ - оның күші 2 есе аз, сұр, бұлыңғыр ақ немесе сарғыш реңді мұз сенімсіз.

Мұзда жүру ережелері:

• Ешқандай жағдайда қараңғы жерде және көрінбейтін жерлерде (тұман, қар, жаңбыр) мұз үстінде жүруге болмайды.

• Өзеннен өткен кезде мұзды паромдарды пайдаланыңыз.

• Мұздың күшін соққымен сынамаңыз. Егер бөрене немесе шаңғымен таяқпен алғашқы күшті соққылардан кейін аздап су пайда болса, бұл мұздың жұқа екенін білдіреді, әрі қарай жүре алмайсыз. Бұл жағдайда аяғыңызды мұздан шығармай және иық енін жайып, жүктің үлкен аймаққа таралуы үшін дереу жағалауға апарыңыз. Мұзды сақтықпен жарып, ондағы жарықшақтар пайда болуымен олар дәл осылай жасайды.

• Ата-аналар! Балаларды мұзға (балық аулау, тау шаңғысы және конькимен сырғанау) қараусыз қалдырмаңыз!