Колледж студенттерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру ерекшеліктері

Колледж студенттерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру ерекшеліктері

Бүгінгі таңда мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық жағдайының өзгеруі білім беруде орта буын мамандарын кәсіптік даярлау сапасын арттыру қажеттілігін талап етеді, ал білім беру мазмұнының маңызды жағдайы мамандарды даярлау сапасын қамтамасыз ету болып табылады. Осыған байланысты қоғамға өз бетінше білім, білік және дағдыларды іс жүзінде қолдана алатын, кәсіби өсуге дайын кез-келген кәсіби міндеттерді шеше алатын білікті маман қажет. Кәсіби құзіреттіліктің қалыптасуы студенттік жаста жүреді, өйткені өзін-өзі тану және өзіндік дүниетаным кезеңінде кәсіби мүдделер қалыптасады, танымдық мотивтер күшейеді, тәуелсіз шешімдер қабылданады, тұлғаның кәсіби өзін-өзі жетілдіру және өзін-өзі дамыту жүреді.

Кәсіби құзыреттіліктің қалыптасуы білім беру процесінің барлық кезеңдерінде, аудиториялық және аудиториядан тыс іс-шаралар кезінде маманның жеке және жеке сипаттамаларына, қолда бар мүмкіндіктер мен қабілеттерді пайдалану қабілетіне байланысты болады.

Студенттік жас-Бұл өз көзқарастарын, қарым-қатынастарын қалыптастыру жасы, адам өмірінің ерекше кезеңі, онда қоршаған шындықтың адамгершілік және эстетикалық көрінісі дамиды, мінез-құлық белгілері, әдеттер мен көзқарастар қалыптасады және нығайтылады.  Бұл кезеңде ересек адамның әлеуметтік рөлдерінің бүкіл жүйесін игеру жүреді: оқу, азаматтық, кәсіби, еңбек, саяси, студенттің тәуелсіздігінде көрінеді.

Студенттік кезең - бұл кәсіби және құндылық бағдарлары мен уәждерінің бүкіл жүйесінің қалыптасуының, ерекше, шығармашылық тұлғаның қалыптасуының, зияткерлік жүйенің және тұтастай тұлғаның қалыптасуының орталық кезеңі.

Студенттің жеке басының бағыты одан әрі қанағаттандыруды көздейтін және кәсіби болуға деген ұмтылыста көрінетін рухани, зияткерлік, материалдық қажеттіліктердің тұтас кешенін қолдануды анықтайды.  Бұл жағдайда студенттің кәсіби қызметіндегі тілек, тартымдылық, тілек және эмоционалды күйлері арқылы көрінетін белсенділік қажет.

Кәсіби құзыреттілікті қалыптастырудың заманауи әдістері мен технологияларын таңдау мыналарға ықпал етеді::

- студенттердің өзін-өзі ұйымдастыру, өзіндік іс-әрекет, өзін-өзі тәрбиелеу, өзін-өзі дамыту және өзін-өзі көрсету қабілеті қалыптасады;;

- кәсіби-құнды қабілеттер артады;

- жеке тұлғаның өзін-өзі анықтауы және өзін-өзі жүзеге асыруы үшін жағдайлар қамтамасыз етіледі.

Осылайша, колледж студенттерінің кәсіби құзіреттілігін қалыптастырудың ерекшеліктері-бұл студенттік жастағы тұлғаның ерекше қабілеттері және болашақ мамандықтың білімі, дағдылары мен дағдыларының негізін құрайтын заманауи білім парадигмасы.

Арнайы пәндер оқытушысы : Амантаева Э.Т.