Жыл сайын қараша айында әлем Темекі шегуден бас тарту күнін атап өтеді

19.11.2020

Жыл сайын қараша айында әлем Темекі шегуден бас тарту күнін атап өтеді, ол осы тәуелділіктің өзіне және басқаларға тигізетін зиянына тағы бір рет назар аударуға шақырады.

Дүниежүзілік темекіден бас тарту күні белгіленген күнге ие емес. 1977 жылы қарашаның әрбір үшінші бейсенбісінде темекіге тәуелділікпен күресті белсенді насихаттауға арнау ұсынылды. Әрине, бұл бағытта халықпен белсенді жұмыс жыл бойы жүргізілуі керек, бірақ жеке күнді бөлу бүкіл адамзат үшін зиянды тәуелділікті жеңудің маңыздылығын көрсетуге арналған.

Есте қаларлық күнді құрудың бастамашылары американдық онкологиялық қоғамның мүшелері болды, олар темекінің тек темекі шегушінің денсаулығына ғана емес, сонымен бірге оның айналасындағы адамдарға да зиянды әсер етті, олар кездейсоқ улы улы түтін деп аталатын ингаляцияға мәжбүр болды, оның құрамында никотиннен басқа жеті мыңнан астам қауіпті химиялық қосылыстар бар, олардың әсерлі үлесі денсаулыққа түзетілмейтін зиян келтіреді және канцерогендер болып табылады.

2020 жылы Халықаралық темекі шегуден бас тарту күні 19 қарашаға келеді, мүмкін, кем дегенде, біреу жаман әдеттен бір күн бас тартып, өзін жеңіп, тәуелділіктен біржола арылуға шешім қабылдайды. Осы мақсатта әлем қалаларының көшелерінде ақпараттық парақшалар таратылып, конференциялар өткізіліп, темекі шегушінің денсаулығы үшін салдары және зиянды тәуелділікпен күресу әдістері туралы ағартушылық дәрістер оқылады.

Біз шетте қалмауды және оқырмандарымызға темекі шегудің денсаулыққа зиянды екенін тағы бір рет еске салуды жөн көрдік.

Колледж кітапханашысы; Тихенко Г.П.