1 желтоқсан Дүниежүзілік ЖҚТБ-мен күрес күні

Мақсаты:

- оқушылардың салауатты өмір салтын сақтау-АИТВ-инфекциясының ең тиімді алдын алу деген сенімін қалыптастыру;

- жақын адамға мейірімділік пен сүйіспеншілікті қалыптастыру;

- АҚТҚ берілу жолдарын анықтау;

- емдеу мен вакцинация болмаған жағдайда АҚТҚ/ЖҚТБ-ның алдын алу қажеттілігіне назар аудару;

- қауіпсіз мінез-құлық қағидаларын қалыптастыру; АҚТҚ/ЖҚТБ проблемасына саналы көзқарасты тәрбиелеу;

- салауатты өмір салтына қажеттілікті қалыптастыру.

Жабдық: Компьютер, проектор, экран.

Сабақ барысы:

1. Сабақтың басталуын ұйымдастыру.

2. Тақырыппен танысу.

Мұғалім: Сәлеметсіз бе, бүгін өз-өзіне және жақындарына ұқыптылықпен қарайтын адамды құртатыны туралы ашық сөйлесуге тырысайық. Бүгін Біз ЖҚТБ мен туралы сөйлесеміз.

1 желтоқсан – Халықаралық ЖҚТБ менкүрес күні екенін баршаңызға еске салғым келеді. Ол 1988 жылы барлық елдердің денсаулық сақтау министрлерінің кездесуінде құрылды.

Бүгін барлығына белгілі: "ЖҚТБ мен – ХХІ ғасырдың обасы".

Бұл жаһандық індет адамзаттың өмір сүруіне қандай қауіп төндіретінін бәрі біледі.

1981 жылдың 5 маусымында америкалық ауруларды бақылау орталығы жаңа СПИД — ті (жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы) тіркеді.

1982 жылы осы аурудың жұқпалы табиғаты анықталды. Ал 1983 жылы - оның қоздырғышы бөлініп, аты-адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ). "Вирус" сөзі-латын. Орыс тіліне аударғанда ол "у"дегенді білдіреді.

Көптеген адамдар АИТВ-инфекциясы мен ЖҚТБ – бұл бірдей деп ойлайды. Бірақ шындығында олай емес.

АҚТҚ-жұқпасы-бұл АҚТҚ жұқтыруы нәтижесінде дамитын ұзақ уақыт бойы ағымдағы жұқпалы ауру. ЖҚТБ -бұл аурудың соңғы сатысы, нәтижесінде адам өлімі болады. АИТВ – ны емдеуге болмайды, бірақ ғалымдардың жетістіктерінің арқасында оның АИТВ-жұғу ауруының соңғы сатысына көшуіне жол бермеуге болады. Адам жұққан, бірақ ол әлі бұл туралы білмейді, ал өзгелерді жұқтырады. Жұқтыру сәтінен бастап 3-тен 6 айға дейін созылады "терезе кезеңі" деп аталады. Соңғы кезеңде адам қайтыс болатын көптеген аурулар дамиды.

Статистика қорқынышты! Жыл сайын 16 мың адам, 34 миллион 200 мың адам АҚТҚ жұқтырса, 1 миллион 200 мың адам ЖҚТБ – дан қайтыс болды.

2015 жылдың 1 қарашасына Ресей Федерациясында тіркелген АИТВ жұқтырған ресейліктердің жалпы саны 986 657 адамды құрады. Роспотребнадзордың "АИТВ-инфекциясының, В және С гепатиттерінің алдын алу, АИТВ-мен ауыратын науқастарды анықтау және емдеу жөніндегі іс-шаралар туралы мәліметтер" мониторинг нысанының деректері бойынша Ресей Федерациясында 2015 жылдың 1 қарашасына әртүрлі себептермен 205 538 АИТВ-инфекциясын жұқтырғандар қайтыс болды, оның ішінде 2015 жылы 20 612 (2014 жылдың осындай кезеңіне қарағанда 16,6% - ға артық).

Көбінесе қауіп тобындағы адамдар АИТВ жұқтырады. Бірақ қазір жоғары қауіпті мінез-құлық туралы жиі айтады. Жоғары қауіпті мінез-құлықты қолданатын кез келген адам өзін және айналасын қауіпті жағдайға қояды. Мысалы: есірткіні көктамыр ішіне енгізу; стерильденбеген медициналық құралды пайдалану; жұқпалы қауіпті сұйықтықтардың қалдықтары болуы мүмкін өткір заттармен ұқыпсыз жұмыс істеу, сондай-ақ АИТВ инфекциясын жұқтыруға әкелуі мүмкін қан арқылы, жыныстық жолмен және тік арқылы анадан балаға беріледі.

АҚТҚ жұқтырғандармен қарым-қатынас жасау кезінде, қол алысу кезінде, жалпы ыдысты пайдалану кезінде, жәндіктер мен Үй жануарлары арқылы, ЖҚТБ-мен ауыратындарға күтім жасау кезінде ауа-тамшы жолымен берілмейді.

АИТВ және ЖҚТБ -бұл мінез-құлық аурулары. Қауіпсіз жүріс-тұрыстың белгілі бір ережелерін сақтай отырып, жұқтырудан құтылуға болады.

Әркім өз мінез-құлық стилін таңдайды. Бірақ ересек өмірдің ерте бастауы өзімен бірге үлкен мәселелер де бар. Сондықтан тәуекелге тұрарлық!?

Қосымшалар: